Skocz do zawartości
Belgia.net
  • Fałszywe banknoty w Belgii

    • Autor: Belgia.net
    • Data publikacji:
    • 0 komentarzy
    • 5093 wyświetleń

    W 2014 roku na terenie całej Belgii wycofano z obiegu 32.559 fałszywych banknotów. Jest to o 17 % mniej niż w roku ubiegłym – 39.167. Liczba fałszywych pieniędzy funkcjonujących w zeszłym roku w obiegu krajowym to 0.006% z ogólnej ilości wszystkich banknotów (około 500 milionów). Najczęściej podrabianymi banknotami w Belgii są 20 i 50 euro. Wszystkie odnalezione podróbki banknotów o nominale 20 euro stanowią 43,2%, podczas gdy banknoty 50 euro – 41,9%. Po raz pierwszy od kilu lat banknoty o nominale 20 euro stanowią największy procent wszystkich fałszowanych banknotów.

    Zestawienie znalezionych fałszywek, funkcjonujących na belgijskim rynku w 2014 roku

    • Banknoty 5 euro – 141 (0,4%)
    • Banknoty 10 euro – 340 (1%)
    • Banknoty 20 euro – 14.067 (42,2%)
    • Banknoty 50 euro – 13.639 (41,9%)
    • Banknoty 100 euro – 2.479 (7,6%)
    • Banknoty 200 euro – 205 (0,6%)
    • Banknoty 500 euro – 1688 (5,2%)

    Obecnie ryzyko otrzymania fałszywego banknotu w sklepie jest stosunkowo małe, jest to spowodowane coraz to nowszymi urządzeniami używanymi do ich weryfikacji, która trwa dosłownie kilka sekund.

    Kursy pomagające przedsiębiorcom rozpoznawać fałszywe banknoty

    Narodowy Bank Belgijski współpracuje z Policją Federalną od 2010 roku organizując wspólnie kursy informacyjne, podczas których można się dowiedzieć w jaki sposób rozpoznać fałszywe banknoty. Kursy są darmowe i adresowane głownie do przedsiębiorców, którzy na co dzień maja do czynienia z większymi ilościami pieniędzy.

    Kursy są organizowane w lokalach lub siedzibach przedsiębiorstw dla 12-20 osób. Aby w nich  uczestniczyć przedsiębiorca musi się skontaktować z Bankiem poprzez wysłanie e-maila [email protected] lub zadzwonić pod numer telefonu 02/221.20.60. Podczas półtoragodzinnego wykładu można nauczyć się jak rozpoznawać fałszywe banknoty oprócz tego kursanci otrzymują informacje co zrobić gdy taki banknot się przyjmie.

    Na stronie internetowej Banku dostępne są również kursy interaktywne dla każdego.

    W jaki sposób rozpoznać fałszywe banknoty?

    Większość sklepów oraz przedsiębiorstw wyposażonych jest w specjalne urządzenia bądź markery do sprawdzania pieniędzy.

    • Marker detektor – jest to mazak nasączony specjalnym środkiem, który w kontakcie z fałszywym banknotem pozostawia na nim ciemny ślad (jeśli pieniądze są prawdziwe na banknocie nie pozostanie żaden ślad). Marker można kupić w sklepach internetowych (np. tutaj) jego cena to około 6 euro.
    • Automatyczne urządzenie do wykrywania fałszywych banknotów. Urządzenie za pomocą zainstalowanego oprogramowania rozpoznaje charakterystyczne zabezpieczenia stosowane w banknotach o rożnych nominałach (przykład), koszt urządzenia – 155 euro.
    • Detektor z lampa UV – urządzenie potrafiące zidentyfikować fałszywe banknoty oraz karty bankowe, czeki żywnościowe czy czeki podróżne (przykład), cena 72 euro.

    Jak rozpoznać fałszywe banknoty „gołym okiem”

    • PAPIER na banknoty euro, wytwarzany z czystych włókien bawełnianych, jest charakterystyczny: szorstki i sztywny w dotyku. Nie powinien być wiotki ani woskowaty.
    • HOLOGRAM – Metalizowany pas holograficzny istnieje na banknotach o nominale 5, 10 i 20 euro, a na banknotach o wyższych nominałach umiejscowiony jest hologram. Oglądając elementy holograficzne pod kątem dostrzeżemy na nich zmianę elementów graficznych oraz jego kolorystyki.
    • ZNAK WODNY – Znajduje się po lewej stronie strony przedniej. Jest wprowadzany już na etapie produkcji papieru. Widać go tylko pod światło. Niewidoczny pod lampami UV używanymi do sprawdzania autentyczności pieniędzy. Fałszerze usiłują doklejać na papier elementy imitujące znak wodny.
    • PASEK OPALIZUJĄCY – Na stronie odwrotnej banknotów 5, 10 i 20 euro przy oglądaniu pod różnymi kątami widoczna jest zmiana elementów graficznych i kolorystyki.
    • FARBA O ZMIENNYM KOLORZE – Wysokość nominału w prawym dolnym rogu strony odwrotnej (z mostem) na banknotach 50, 100, 200 i 500 euro została wydrukowana farbą, który zmienia kolor w zakresie od zielonego do fioletowego, w zależności od kąta patrzenia. Zabezpieczenie, w którym część obrazu drukowana jest z jednej strony papieru, część z drugiej. Dopiero gdy patrzymy pod światło, uzupełniające się części tworzą całość. W ten sposób drukowana jest wielkość nominału widoczna w lewym górnym rogu przedniej strony (strona z portalami i oknami). Kiedy patrzymy od strony przedniej pod światło obraz zostaje uzupełniony przez elementy ze strony odwrotnej, tworząc wyraźne cyfry.
    • NITKA ZABEZPIECZAJĄCA – Wpuszczona w papier banknotowy. Przy oglądaniu banknotu pod światło pasek wygląda jak ciemna linia. Widać na niej wypisane drobnym drukiem słowo EURO i liczbę określającą nominał.

    Co się dzieje z fałszywymi banknotami?

    Fałszywe banknoty są wysyłane do krajowych centrów analiz. Jeśli okaże się, że dany falsyfikat należy do nowego, nieznanego wcześniej rodzaju, jest przekazywany do Centrum Analiz Fałszerstw w EBC, gdzie przeprowadza się jego szczegółową analizę techniczną i klasyfikację.

    EBC prowadzi również centralną bazę danych, w której gromadzi się istotne dane techniczne i statystyczne o falsyfikatach. Falsyfikaty należące do znanych już rodzajów przechowuje się na szczeblu krajowym, przekazując odpowiednie dane statystyczne do centralnej bazy danych.

    Co się dzieje z banknotami zniszczonymi?

    Banki centralne strefy euro i wiele banków komercyjnych wymienia zniszczone lub uszkodzone banknoty, jeśli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

    • Banknot przedstawiony do wymiany ma ponad 50% zachowanej powierzchni.
    • Banknot ma mniej niż 50% zachowanej powierzchni, ale wnioskodawca udowodni, że brakujące części zostały nieodwracalnie zniszczone.

    W celu wymiany zniszczonego lub uszkodzonego banknotu należy przedstawić:

    • Dowód tożsamości (w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do posiadania przez wnioskodawcę tytułu do banknotu lub co do autentyczności banknotu).
    • Pisemne wyjaśnienie powodów uszkodzenia banknotu i losów jego brakującej części.
    • Pisemne wyjaśnienie charakteru ewentualnych plam, zanieczyszczeń lub substancji chemicznych, którymi nasączony jest banknot.

    Ponadto firmy zajmujące się konwojowaniem gotówki oraz banki muszą przedstawić pisemne oświadczenie w sprawie przyczyn i rodzaju neutralizacji, w przypadku banknotów pokrytych tuszem przez urządzenia przeciwkradzieżowe.

    Bilon

    Jak już wcześniej wspominaliśmy w roku 2014 odnaleziono 32.559 fałszywych banknotów, głownie o nominałach 20 i 50 euro, jednakże podrabiany jest również bilon – najczęściej monety o nominale 2 euro. Fałszywe monety o wartości 1 i 2 centy (wycofywane w chwili obecnej z obiegu) – nigdy nie zostały odnalezione.

    Źródła:
    pieniadze.fakt.pl/Euro-dobrze-zabezpieczone-przed-falszerstwem-Banknoty-euro-maja-dobre-zabezpieczenia-Euro-bardzo-bezpieczne,artykuly,77723,1.html
    www.nbb.be/pub/home.htm?l=fr
    www.ecb.europa.eu
    www.jm-bruneau.be

    Reakcje użytkowników


    Brak komentarzy do wyświetlenia



    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

    Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



    Zaloguj się
×